Yazılar

Vista SP1 YayınlandıKaan Şengül  

20.03.2008

Microsoft‘un gündeminden düşürmediği haberlerinden biri olan Vista SP1  (diğeride IE8 haberi) ‘in indirilmeye sunulması kulaklarıma ilişti. Üstünde uzun süre çalıştıkları, beta test yaptıkları, yayınlamayıp bizi sinir ettikleri paket “tüm yamalar, BitLocker ve Güvenlik Merkezi ile ilgili ufak düzeltmeler” (Chip Online - git) içeriyormuş. Fakat Sadece 5 Dilde Yayınlanmış Büyük bir sıkıntı var bu noktada. SP1, şu ana [...]

Yok Artık! Youtube’a Gene Bir Sansür!Kaan Şengül  

14.03.2008

Youtube 3. defadır Atatürk aleyhinde yayınlanan videolar nedeniyle erişime kapatılmış. InternetHaber.Com [haber] Video paylaşım sitesi www.youtube.com internet sitesine erişim, Ulu Önder Atatürk’e hakaret içeren görüntüler nedeniyle Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla engellendi. Telekomünikasyon Kurumu yetkililerinden alınan bilgiye göre, Atatürk’e hakaret içeren videoların yer alması nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı www.youtube.com adresli internet sitesine erişimin engellenmesini istedi. Ankara 1. Sulh [...]

Internet Explorer 8 Beta 1 İndirKaan Şengül  

09.03.2008

Microsoft‘un yeni geliştirmeye başladığı Internet Explorer 8 için ilk sürümü olan Beta 1 yayınlandı. Kurulabilecek işletim sistemleri şu şekilde: Microsoft Windows Vista® Service Pack 1 (SP1) Windows Vista Windows XP® Service Pack 2 (SP2), Windows Server® 2008 and Windows Server 2003 Service Pack 2 (SP2) Buradan işletim sisteminizi seçip indirmeye başlayabilirsiniz. IE 8 Yenilikleri IE 8  Beta 1 Sürüm [...]

Yakında: Blog ÖdülleriKaan Şengül  

05.03.2008

Bloglama Ekibi tarafından yeni ele alınan bir proje karşımızda, Blog Ödülleri. Bu fikir her yıl yapılan “Bloggers Choice Awards” adlı en iyi blogları oylama portalının Türkiye modelini oluşturmak için kurulmuş. Şimdilik pek bir bilgi yok ortalıkta. Her yıl için bir alt domainin olması kararlaştırılmış, örnek: 2008.blogodulleri.com. Hatta kategorilerde güzel bir biçimde sohbetlerde belirleniyor :) Blog Ödüllerinin [...]

[02.03.2008] Seçme Haberler..Kaan Şengül  

02.03.2008

Çoklu lisans alan şirketler/kullanıcılar için Microsoft Vista‘nın SP1 versiyonunu dağıtmaya başlamış [git] Vista SP1 ile uyumsuz olacak programlar. Facebook görselinin Wordpress‘e uyarlanmış hali. LifeHacker tarafından yapılan bir oylama: Xp mi Vista mı? Google Adsense koşul ve şartları güncellenmiş dikkatli olun! Youtube‘dan canlı yayın atağı. Türk Telekom bant genişliğini beş katına çıkarmış.

Hello world!Ali Çevik  

16.02.2008

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!

16 Şubat Yeni Microsoft Teknolojileri Etkinliği - ANKARAİlker Acar  

20.01.2008

Csharpnedir.com'dan bir ilk daha !

Microsoft Student Partners ve Cshaprnedir.com işbirliği ile 16 Şubat 2008 Cumartesi günü Çankaya Üniversitesin'de Yeni Microsoft Teknolojileri Etkinliğine davetlisiniz.
Son zamanlarda Microsoft geliştiricilerinin adlarını sıkça duyduğu yeni teknolojilerle ilgili 1 tam günlük etkinlik düzenliyoruz. Etkinlikte C# 3.0'dan LINQ to SQL'e, SQL Server 2008'den Silverlight'a, WPF'den WCF'e kadar bir çok ilgi çekici başlıklar yer almakta. C#nedir?com'un değerli konuşmacılarının yer alacağı etkinlik 16 Şubat 2008 C.Tesi günü gerçekleşecek.


Etkinliğin ana konusu Microsoft’’un yeni geliştirme platformları olacaktır. Etkinlikte Microsoft’’un Şubat 2008’’de lansmanını yapacağı ürünler de bulunmaktadır. Öncelikle C# 3.0, LINQ to SQL gibi konular ele alınacak, ardından Microsoft’’un .NET 3.0 platformu ile birlikte sunmuş olduğu, WPF (Windows Presentation Foundation) altyapısı, WF (Workflow Foundation altyapısı) ve WCF (Windows Comunication Foundation) altyapıları ile ilgili ayrı ayrı sunumlar yer alacak. Ayrıca Microsoft’’un görsel web medyasına giriş yaptığı ürünü Silverlight da etkinlikteki sunumların arasında yer alıyor.


Geleceği şimdiden görmek isteyen ve yatırımları gelecekteki platformlara göre yapan kişilerdenseniz Ankara'daki bu büyük etkinliği kaçırmayın.

Detaylı bilgi için; www.csharpnedir.com


Etkinlik için üniversitesi'nden öğrenci getirmek isteyen Bilgisayar ve benzeri kulup başkanları ve diğer arkadaşlar iletişim için;

Bilkent Üniversitesi - İlker Acar , Merve Soner
ilker.acar@msakademik.net
merve.soner@msakademik.net

ODTU - Berk Gurakan, Murat Duman, Mustafa Ayaş
berk.gurakan@msakademik.net
murat.duman@msakademik.net
mustafa.ayas@msakademik.net

Başkent Üniversitesi - Ali Rıza Babaoğlan
aliriza.babaoglan@msakademik.net


Çankaya Üniversitesi - Emrah Yılmaz
emrah.yilmaz@msakademik.net


Etkinlik için talep ettiğiniz takdirde şehirden ve diğer üniversitelerden otobüs kaldırılıcaktır. Bu isteğinizi bağlı olduğunuz okulun MSP arkadaşlarına iletebilirsiniz.
Tüm gün sürecek bu etkinliğe dışarıdan girecek, üniversite öğrencisi olmayan iş hayatında bulunan arkadaşlarımızda katılabilecektir.

csnedirlogo msplogo

Sponsor

mslogo  btakademilogo

Bir Eleştiri...İlker Acar  

18.01.2008

Geçenlerde bir arkadaşım okul bitince ne yapacağımı sormuştu. Aslına bakarsanız daha önce çok kez bu sorunun cevabını düşünmüştüm. Ama somut bir karar hiç bir zaman alamadım. Akademik olarak mı yoksa sektöre yönelik çalışmalarla kariyerime yön vereceğime hala net bir cevap bulmuş değilim. Akademik hayatım boyunca yenilikçi, paylaşımcı ve en önemlisi "ne yaptığını bilen biri" olarak çalışmalar gerçekleştirdim. Ama nedense akademik hayatımda bu fikri düşünen çok çok az belkide neredeyse yok denecek kadar az insanlar vardı etrafımda. Bu insanların çoğunluğunu tabiki öğrenci arkadaşlar oluşturuyor ama bu insanlar arasında hocalarımda vardı tabiki.

Dönemde açılan bir dersi alsam da almasam da o dersin işleyişini takip ediyorum zaman zaman. Arkadaşlarımın anlattığı ilginç ve bir o kadar da üzücü durumlarla karşılaşıyorum. Klasik bir hoca modelini sizlere anlatayım. Öyle bir hoca düşünün ki bu hoca dersini veriyor, quizlerini yapıyor, ödevlerini öğrencilere veriyor ve diğer yapılacak işler. Bir konuyu öğretmek için birbir türlü zorluklara giren, sınavda zor sorular sorarak öğrencileri dersten sıktıran ve iten, tüm dönem boyunca sadece kendi dersi varmıs gibi öğrencilere sürekli birşeyler veren bir hoca. Yabancı gelmiyordur herhalde hepinize bu hoca tipi. Teknolojinin getirdiği kolaylıkları bir araç yerine amaç olarak kullanan ve tek amacı öğrencilere kök söktürecek olan, "su hocanın dersi cok zor, geçilmesi imkansız" dedirtmek sizce adaletli ve de mantıklı mıdır? Sonuç olarak verdiğin, öğrettiğin ders ile gerek ülke gerek insanlarımız gelişecek. Eğer sen bu işi zor hale getiriyorsan bırak ezberi, beyin göçüne de neden olmuyormusun? Sonra Amerika'daki eğitim sisteminin çok iyi olduğunu, orda derslerin çok kolay olduğundan bahsederler. Evet kolay ama en azından birşeyler adam gibi öğretiliyor. Üniversitemde ders dışında kendi çabalarıyla birşey öğrenmek isteyen insan malesef çok az. Bunun sebebi de onlar değil. İşte sadece kendi dersini öne çıkartmak, öğrencilere kök söktürmek amaçlı hocalar bence. Eğer birşeyler üretmek istiyorsanız bilgiyi kendinize değil onu diğerleriyle paylaşmalısınız. Paylaşımcı olmak da yeterli olmuyor tabi bazen. Bilgiyi nasıl ifade ettiğiniz ve karşınızdakine nasıl aktardığınızda çok önemli. Nasıl veri tek başına yeterli olmuyor, bilgi veriyi anlamlı kılıyor ise sizinde yapacağınız çalışmaların karşınızdakilere ve etrafınızdakilere faydalı olması lazım. Hal böyle olmayınca bencillik ve kendini düşünen çıkarcı bir yaklaşım ortaya çıkıyor.

Bu durum malesef iş hayatında da var. Çalışanlarının emeğini sömürüp para kazanmaya çalışan kendine patron, GM diyen insan çok piyasada. Bir şirket kurulurken, şirketin misyonu, vizyonu hedefleri belirlenir. Eğer çalışanlarında bu amaçları, vizyonu oturtamıyorsan o amaçlar şirket bazında değil kişisel bir hedef olur. Ne kadar başarılı olabilirsin o da tartışılır. Şu dönemde 10 yıldır masa başında benzer işleri yapan insanlar çok. Yapılan iş aynı, iş bitince büyük bir rahatlamayla tüm günün stresi evine gidip televizyonu açmak ile yok oluyor. İş sadece iş yerinde kalır düşüncesine her zaman karşıyımdır. Eğer bir iş varsa, bu işin nasıl iyi yapılacağını daha verimli ve üretken nasıl olunabileceği araştırılmalıdır bence. Bu düşüncem kimilerine göre günün 24 saatini çalışmak ile geçirmek gibi algılansa da öyle değil. Öyle olsaydı başarılı insanlara baktığımız zaman onlar günün 24 saatimi çalışıyor? Bence olay ne yaptığını bilmek değil, nasıl yaptığını iyi bilmekten geçiyor. İnovatif çözümlerin bulunup uygulanması gerekiyor. Sadece yenilikçi düşünmek yeterli değil onu uygulamak önemli.

"Peki eleştirin kime ?" diye sorarsanız, eleştirim yaptığı işi, nasıl yapılacağını iyi bilmeden yapan ve bu yaptığı işi daha zevkli nasıl yaparım diye araştırmayan insanlara. Bu insanlar gerek akademik dünyada gerek iş hayatında mevcut. İşte bu yüzden bu koşullarda ne akademik olarak kariyerime devam etmek istiyorum, ne de kendini bilmeyen şirketin hedefleri diye nitenlendirdiği amaçları kendi amacı olarak güten patronların altında bir çalışan olarak kariyerime devam etmek istiyorum. Savunduğum değerler bana bunu gösteriyor. Her zaman paylaşımcı, yenilikci ama sadece fikir üreten değil uygulayıcı bir yaklaşımla yaptığınız işe odaklanmalı ve bunu severek yapmalıyız. Kişisel çıkarların ötesinde, çoğunluğun çıkarını düşünmeliyiz. Bilgi hayatınız için en önemli güçtür, ama veri (data) tek başına anlamsızdır, unutmayın!

Bilgisayarları Yavaşlatan 5 ProgramSafa Erişti  

18.01.2008

PC'nin sistemi ve işleyişini yavaşlatan en önemli 5 program tespit edildi.İngilizce'de bu tür programlara 'Elephantware' adı veriliyor. Yani 'Hantal programlar'...

Hantal programlar. Adından da anlaşılabileceği gibi bu programlar yepyeni bilgisayarınızın size yavaş, çok yavaş, aşırı yavaş çalışıyor gibi görünmesine neden oluyorlar ve o kadar para verip en son model işlemcili bir bilgisayar aldığınızda "hiçbir değişiklik görmüyorum, yandı, gitti paralar" gibi düşüncelere kapılmanıza yol açıyorlar.

Zaman zaman çalışırken "ekranın donmasına" neden oluyorlar. Sistem kaynaklarını inanılmaz bir savurganlıkla harcıyorlar.

İki de bir ekrana daha yeni, daha güncel ve daha hantal yeni bir versiyonun çıktığına dair uyarı kutuları görüntülüyorlar.

Peki bu uygulamalarla hayatımızı karartmaya devam etmek zorunda mıyız?

Download.com'un anket sonuçlarına göre suçlu 5 program belirlendi;

Acrobat Reader

Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen PDF formatının geliştiricisi olan bu program tek bir işe yarıyor: PDF görüntülemek. Ve bunu da sistemi son derece zorlayarak yapıyor. Neredeyse iki ayda bir yeni bir versiyon çıkarıp sisteme kurmanız gerektiği konusunda uyarılar görüntülüyor. Zaman zaman sorunlu olarak yüklenen veya hiç yüklenmeyen eklentileri yüzünden sistemi kilitleyebiliyor. Tüm bunlar, alt tarafı bir sayfalık bir belge görüntülemek için!

iTunes

Apple'a sormak gerekli. Alt tarafı tüm görevi medya yönetimi ve çalması olan bir uygulamayı bu kadar hantal yapan şey nedir? Gün geçtikçe daha da karmaşıklaşıyor, yüklemesi uzun sürüyor, görüntüsü çirkinleşiyor ve bellekte aşırı yer işgal ediyor. Güzel, dört dörtlük bir alternatifi de yok işin kötüsü.

Real Player

Real Player doğru adımları atmış olsaydı YouTube kadar popüler bir sistem olabilirdi. Onun yerine elimize herkesin nefret ettiği, sistemine yüklemek bile istemediği bir medya formatını destekleyen oynatıcı kaldı. Sürekli olarak ekranda uyarı kutuları görüntülemesi, size Rhapsody ve SuperPass satmaya çalışması da Real Player'ı kullanıcıların uzak durması gereken bir program haline getiriyor.

Internet Explorer

Tüm zamanların en büyük kavgasına hoş geldiniz. Hangi tarayıcı? Internet Explorer mı? Yoksa alternatifleri mi? IE 7.0 kesinlikle IE 6.0 sürümüne göre daha iyi, ancak bu bile programın itici yönlerini gizlemeye yetmiyor. Kavga devam edecek gibi görünüyor ama en azından eğer IE'den bıktıysanız Firefox kullanmayı deneyebilirsiniz.

Microsoft Outlook

Acaba Microsoft'un 2008'li yıllara geldiğimizden haberi var mı? Hem GMail hem de Yahoo Mail Microsoft'un en gözde e-posta uygulamasından daha hızlı çalışıyorlar hem de daha faza özellik içeriyorlar. Özellikle günümüzün en önemli derdi olan spam filtreleme konusunda da zayıf bir grafik çizen Outlook işyerinde kullanım aşamasında da gerek organizasyon gerekse zaman yönetimi konusunda kullanıcıların başına derde sokup duruyor. Oysa amacı onlara yardımcı olmak, hayatlarını kolaylaştırmak.

Yine Microsoft ürünü olan Outlook Express ya da Vista ile beraber gelen Windows Mail kullanarak problemlerinizin çoğunu çözebilirsiniz.S2B Eğitimleri Başlıyor!İlker Acar  

17.01.2008

s2b Microsoft Students to Business programının sunduğu fırsatlar artarak devam ediyor. Students to Business programı kapsamında yürütülecek eğitim programlarında siz de yer alabilirsiniz. 24-26 Ocak 2008 tarihleri arasında Microsoft Ofisinde gerçekleştirilecek eğitimlerde, Microsoft'un yeni nesil online medya altyapısı olan Silverlight'ı bilgisayar başında öğrenme fırsatı sizleri bekliyor. Tek yapmanız gereken http://www.s2bprogram.com/turkey adresinde Students to Business programına üye olmak ve CV'nizi b-bsaric@microsoft.com adresine "S2B Egitim Basvuru - Silverlight" e.posta başlığı ile en geç 19.01.2008 Cumartesi günü saat 17:00'a kadar göndermek.Başvurular arasından eğitim için seçilecek kişiler 21.01.2008 Pazartesi günü MSAkademik'te ilan edilecek.


Eğitim içeriği;

Expression Design
Silverlight Nedir?
AJAX Nedir?
Silverlight 1.0
Expression Blend 2
Silverlight 1.0 Programlama
Expression Encoder
ASP.NET AJAX ve Silverlight
Silverlight 2.0 Ön Bakış

  blend encoder edesign ajaxnedirsilverlightImg

Yeni Microsoft Teknolojileri Etkinliğiİlker Acar  

12.01.2008

C#nedir?com’dan Büyük Etkinlik! - Tekrar

C#nedir?com ekibinden bir ilk daha! 26 Ocak 2008 C.Tesi günü Microsoft Türkiye sponsorluğunda tamamı ücretsiz bir dizi seminer düzenliyoruz. Tamamını C#nedir?com ekibinde bulunan editörlerin düzenlediği seminer dizisinde yok yok! Microsoft’’un yeni ürünleri ve platformları hakkında güzel ve kapsamlı sohbetlerin ve paylaşımların yapılacağı etkinliğe katılmanız için yapmanız gereken tek şey C#nedir?com üyesi olmanız ve katılmak istediğiniz sunumlara kayıt olmanızdır.

Etkinliğin ana konusu Microsoft’’un yeni geliştirme platformları olacaktır. Etkinlikte Microsoft’’un Şubat 2008’’de lansmanını yapacağı ürünler de bulunmaktadır. Öncelikle C# 3.0, LINQ to SQL gibi konular ele alınacak, ardından Microsoft’’un .NET 3.0 platformu ile birlikte sunmuş olduğu, WPF (Windows Presentation Foundation) altyapısı, WF (Workflow Foundation altyapısı) ve WCF (Windows Comunication Foundation) altyapıları ile ilgili ayrı ayrı sunumlar yer alacak. Ayrıca Microsoft’’un görsel web medyasına giriş yaptığı ürünü Silverlight da etkinlikteki sunumların arasında yer alıyor.

Geleceği şimdiden görmek isteyen ve yatırımları gelecekteki platformlara göre yapan kişilerdenseniz bu büyük etkinliği kaçırmayın.

Önemli Not : Etkinliğe katılan kişilerin giriş, orta yada ileri düzey C# ve .NET bilgisine sahip olması beklenmektedir.


Etkinlik Takvimi


C# 3.0 ile birlikte gelen yeniliklerin de anlatılacağı etkinliğin ana konusu "Yeni nesil Microsoft Teknolojileri" olacaktır. Özellikle veri tabanı ve yazılım tarafındaki geliştiricilerin en çok merak ettikleri konular ele alınacaktır. Detaylı etkinlik takvimi aşağıda belirtilmiştir.

 

Saat Sunum Konusu Konuşmacı
09:00-09:30 Açılış Konuşması Burak Selim Şenyurt
09:30-10:15 C# 3.0 (Dil Yenilikleri) Sefer Algan
10:15-11:00 LINQ to SQL (DLINQ) Oğuz Yağmur
11:00-11:15 Ara  
11:15-12:00 WPF (Windows Presentation Found.) Turhal Temizer
12:00-13:00 Silverlight Çiğdem Çavdaroğlu
13:00-13:45 Ara (Yemek Arası)  
13:45-14:15 WF(Workflow Foundation) Burak Selim Şenyurt
14:15-15:00 WCF(Windows Comunication Foundation) Burak Selim Şenyurt
15:00-15:30 Ara  
15:30-16:15 Visual Studio.NET 2008 İlker Acar
16:15-17:00 MSF, MSF Agile ve Team System (TFS) Sadun Sevingen
17:00-17:30 SORU - CEVAP Oturumu Tüm Ekip
Etkinlik Yeri : Barbaros Plaza, Microsoft Türkiye Seminer Salonu Dikilitaş - İstanbul

Etkinlik Tarihi : 26 Ocak 2008 C.Tesi

Konuşmacılar

İlker Acar

Etkinlik Kayıt Formu

Not : Her sunumun kontenjanı 80 kişi ile sınırlıdır ve seminere yalnızca C#nedir?com üyeleri katılabilir. Katılmak istediğiniz her sunum grubu için ayrı ayrı kayıt olmanız gerekmektedir. Sadece kayıt olduğunuz sunumlara katılabilirsiniz. Bir sunum grubuna kayıt olduğu takdirde sunumlara haber vermeksizin katılamayanlar bir sonraki C#nedir?com etkinliklerine katılma haklarını kaybedeceklerdir.

 

Sunum Konusu Kayıt
C# 3.0 (Dil Yenilikleri) 1.Grup İçin Kayıt
LINQ to SQL
WPF (Windows Presentation Found.) 2. Grup İçin Kayıt
Silverlight
WF(Workflow Foundation) 3. Grup İçin Kayıt
WCF(Windows Comunication Foundation)
MSF, MSF Agile ve Team System (TFS) 4. Grup İçin Kayıt
Visual Studio.NET 2008
SORU - CEVAP Oturumu
Etkinlik Yeri : Barbaros Plaza, Microsoft Türkiye Seminer Salonu Dikilitaş - İstanbul

Etkinlik Tarihi : 26 Ocak 2008 C.Tesi


Aç Kal, Budala KalSaygın Arkan  

13.12.2007

Son zamanlarda izlediğim en etkileyici konuşma oldu. Mesaj, hedefinin peşinden gitmek, sevdiğin işi yapmak, vazgeçmemek, yenilgilerin, yıkımların aslında her zaman yeni bir başlangıç olabilmesi. Mesaj, aç kalmak, budala kalmak. Hani bazı kitaplar vardır ya kahramanda kendinizden mutlaka birşeyler vardır, ya da olmak istediğiniz, hedeflediğiniz işleri yapmıştır, işte Steve Jobs da öyle birisi. Neyse aslında daha fazla anlatmanın yorum yapmanın çok da bir anlamı yok. İzleyin görün:

Aç Kal Budala Kal

Türk Halk Müziği & Türk Sanat MüziğiSaygın Arkan  

12.12.2007

Halk Müziği ile tanışmam çok eskilere dayansa da kaynaşmam lise2'de başlamıştı. Bir enstrüman çalmayı istedim ve sesini en çok sevdiğim iki saz arasında karar kıldım: ud veya bağlama. (bu arada saz Türkçe'de çalgı manasına gelir hemen belirteyim). Bağlama biraz ağır bastı diyelim. Gerçi daha sonraları ud'un dayanılmaz sesini daha çekici bulacak ve ud çalmaya başlamak için dayanılmaz bir istek duyacaktım ama bağlamada belli bir yere geldikten sonra bırakması zor geldi diyebilirim. Lise2 de başlayan Halk Müziği yolculuğum Lise3 te her bahtsız Türk genci gibi ÖSS engeli ile biraz duraklasa da - çalmayı değil de kursa gitmeyi bırakmıştım - üniversite ile kaldığı yerden devam etmeye başladı.
Enstrüman çalmanın, çalmaya çalışmanın verdiği zevk apayrı. Fakat bunun yanında Türk Halk Müziği ve Sanat Müziğine dair birşeyler yapabilmek daha da ayrı bir zevk. Özellikle Sanat Müziği'nden aldığım zevki artık bana hiçbir melodi veremiyor. Müthiş zengin bir müzik altyapısı, mükemmel bir ses ahengi var. Ayrıca sözleri de inanılmaz çarpıcı, çok etkileyici. Her harfinde duygu, yaşanmışlık olan şarkı sözleri...İşte bu sözler oldu daha çok "keşke ud ile başlasaydım" dedirten. Ama henüz geç değil, bağlamayı bitireyim, en geç 1-2 sene sonra ud kursuna da yazılacağım bir an önce.
Geçen hafta cumartesi günü, ilk konseri(msi)mi vermiş oldum. kursumuz Selen Müzik Evi nin geleneksel Çiğ Köfte gününde ben ve grup arkadaşım Sultan, hocamız Mehmet Semiz gelen misafirlere repertuarımızdan küçük bir parça sunduk. Gayet güzeldi. Birkaç parçada çalarken aynı zamanda eşlik de ettim. Lise2 de dinleyici olarak gittiğim Çiğ Köfte gününe bu kez bağlama çalan birisi olarak gitmek bir yana, hep beraber hissederek, yüzlerimizde tatlı birer tebessümle hep bir ağızdan aynı türküleri yaşamak ayrı bir güzeldi.
işte o unutamayacağım günden birkaç hatıra:
Tanrıdan Diledim
Neredesin Sen
Hacel Obası - Karahisar Kalesi

Türk Halk ve Türk Sanat Müzikleri, unutulmaması gereken değerler. Popüler müzik türlerinin yanında zevkle dinlenmesi, kesinlikle küçümsenmemesi gereken inanılmaz zengin parçalar. Zevk meselesi diyebilirsiniz, ama insan bir kez deneyince Sanat Müziğinden vazgeçmesi çok zor. Bence biraz önyargınızı kırmalı, bu türü babanızın veya anannenizin dinlediği sıkıcı bir müzik türü olmaktan öte birşey olarak görmelisiniz. Niye mi bunu yazıyorum? Çünkü bu müziğin benim kuşağımla birlikte yok olmasından korkuyorum...

Gençsen Geleceksin ODTÜ-Kayseriİlker Acar  

11.12.2007

gensengeleceksinMicrosoft Türkiye Yazılım Geliştirme Platformu ve Türkiye MSP grubu olarak ülke genelinde yine her yıl oldugu gibi kapsamlı bir üniversiteler turunu başlatmış bulunuyoruz. "Gençsen Geleceksin" başlıklı turumuzda bu yıl her zamankinden farklı bir içerik ile öğrenci arkadaşlarımızın karşısına çıkıyoruz. Bu haftaki ayağımızda ODTÜ ve Erciyes Üniversitesi'ndeyiz. Yakın Geleceğin Teknolojileri ve Yakın Geleceğin Yazılım Teknolojileri olmak üzere iki ayrı yapıda ilgi çekici başlıklar ve güçlü bir içerik ile geleceğe eğlenceli ve bilgilendirici bir yolculuk gerçekleştireceğiz.


Internet’in Geleceği; Web 2.0, Web 3.0, Silverlight, Live Labs, Windows Vista, Media Center, Gaming, Windows Mobile, Surface Computing ve yeni web trendleri başlıkları ile birlikte görsel uygulamalı demoların da eklenmesiyle Yakın Geleceğin Teknolojileri başlıklı ilk oturumumuzu tamamlayacağız.

İkinci kısımda Yazılım Teknolojileri başlığı altında ;
Tasarım ve yazılımın önemi , Expression Ürün Ailesi üzerine uygulamalar ile zenginleştirilmiş derinlemesine bir gezinti ve Geleceğin Yazılım Trendleri bünyesinde Visual Studio 2008 ve diğer 2008 ürünlerinin incelenmesi ile ikinci oturumumuzu sonlandırarak dolu dolu bir günü öğrenci arkadaşlarımız ile birlikte geçireceğiz.

Seminerlerde Turkcell in de sponsorluğu ile dagıtılacak geri bildirim formlarını dolduran öğrenci arkadaşlarımız içinden bir kişiye Turkcell QTEK S200 PDA i verilecek.

 Gençsen Geleceksin Kayseri

Tarih: 14 Aralık Cuma

Saat: 13:00 - 15:00

Yer : Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu

Gençsen Geleceksin ODTÜ

Tarih: 13 Aralık 2007 – Perşembe

Saat: 13:00 (Saat 13:00 olarak değiştirilmiştir.)

Yer: Elektrik-Elektronik Müh. D. Blok – D-131 Amfisi

Visual Studio 2008Alper Özçetin  

22.11.2007

Artık bekleyiş bitti, genişletişmiş .NET 2; WPF ile, WCF ile, Silverlight ile .NET 3.5, ve Visual Studio 2008 ile eğlenceli günler bizi bekliyor. http://msdn2.microsoft.com/en-us/vstudio/products/default.aspx

MoreMotion 4Alper Özçetin  

18.11.2007

Mor Yazılım tarafından geliştirilen Java tabanlı, XML-XSL temeline dayanan web geliştirme teknolojisi ; MoreMotion ApplicationStudio 4 çıktı. Sitelerinden detaylı bilgiye, tanıtım videolarına ulaşabilirsiniz : http://www.moryazilim.com.tr/

Bilişim'07Alper Özçetin  

18.11.2007

Bu günlerde gündemde olan bir başka organizasyon; Bilişim'07 : 24. Bilişim Kurultayı. TDB tarafından, yine Kasım ayında, Ankara Sheraton'da düzenlendi. INET-TR'de olduğu gibi burada da "Bilişim Bakanlığı" konusu gündemdeydi. İş adamları, akademisyenler, kamu bilişimcileri ve öğrencilerin katılımıyla çok güzel bir organizasyon oldu. http://www.bilisim07.org/

INET-TRAlper Özçetin  

18.11.2007

12. "Türkiye'de İnternet" Konferansı Bilkent Üniversitesi'nde gerçekleşti. 3 gün boyunca Türkiye'nin bilişimde yaşadığı sorunlar tartışıldı, yeni teknolojiler, ve gündemdeki internet trendlerinden bahsedildi. İş adamları, akademisyenler, siyasiler ve öğrenciler arasında ciddi bir bilgi ve fikir paylaşımı oldu. Organizasyona Bilkent Bilgisayar Kulübü olarak yardımcı olduk. http://inet-tr.org.tr/

Türkiye'de İnternetSaygın Arkan  

07.11.2007

Türkiye'de İnternet ile ilgili grupları biraraya getirerek İnternet'i tüm boyutlarıyla tanıtmak, geliştirmek, tartışmak, İnternet teknolojileri aracılığı ile toplumsal verimliliği artırmak ve toplumun dikkatini olabildiğince bu yöne çekmek amaçlarıyla, 1995'den beri her yıl yapılan, ulusal boyutta bir konferans düzenlenmiştir. Konferansa bildiri sunma, eğitim semineri verme ve tartışma grubu/açık oturum düzenleme şeklinde aktif katılım davet edilmektedir.

Konferans kayıt olan dinleyecilere açık ve ücretsizdir.

12. "Türkiye'de İnternet" Konferansı bu yıl Bilkent Üniversitesi'nde düzenlenmektedir. Üniversite içerisinde organizasyon BUCC tarafından düzenlenmektedir.

www.bilkent-bucc.org
www.inet-tr.org.tr

AddictedEren Biri  

01.11.2007

I am addicted, I've collected footsteps before dawn, seen places i never knew existed, run to the moon and back, been a rabbit for the neighborhood dogs, obeyed the voice in my head, let music carry me when i couldn't, raced against yesterday, let the world be my witness, measured myself in meters, kilometers, and finally character. I've plugged into a higher purpose, left this world and come back changed. I am addicted

HatebookEzgi Çiçek  

23.10.2007

Facebook un büyüyüp büyüyüp kocaman olmasının ardından artık hergün facebook'a bakan , bakmadan uyuyamayan ve benim gibi bu konu hakkında bir yerlerde bahsedip popülerliğini arttıran bir sürü insan var. "Ebenizi de bulun " tarzındaki gruplardan , gayet faydalı paylaşımların olduğu gruplara kadar çeşitli şekillerde e-sosyalleşme faaliyetlerine katılmanızı sağlayan facebookdan ziyade Hatebooktan biraz bahsetmek istiyorum. Mesela ben direk nefret ettiğim bir insan hakkında yazı yazmaya çalışsam da sanırım isimleri kabul etmiyor. Olsun ben idiot başlığında bahsedebilirim:) Herneyse , onun dışında bir sürü nefret edebilir ya da nefret ettirebilirsiniz . Yahut başkalarının nefret ettiklerine ben de nefret ediyorum , ıyy diyebilirsiniz. İngilizce olduğunu hatırlatmakta fayda var.Yanlız anasayfada hate in önündeki 1010110 ve book ile arasındaki 011 sayılarını anlayamadım .Anlayan olursa hımm diyebilir ya da belki nefret edebilirim:) Günün birinde herşeyden nefret edeceksiniz gibi ironik bir amaçları olmasa da hakkında yazısında tamam yeter bu kadar okudunuz gidip nefret edin diyebiliyorlar.

Bilişimde Proje YönetimiSaygın Arkan  

19.10.2007

Tarih : 25 Ekim 2007 , Perşembe 15:30-17:30

Yer:Bilkent Üniversitesi FFB22 (Guzel Sanatlar Fakultesi)

Konuşmacı : Algın Erozan , PMP (Project Management Professional)

Günümüzde, modern yönetimde, en çok kullanılan planlama ve uygulama şekli projeler ile yönetimdir. Bu seminerde bilişim projelerinde yönetim metodolojileri, süreçleri ve adımlarını tanıyacak, proje uygulamalarında başarının kritik değerlerini öğreneceksiniz.
- Proje ve Proje Yönetimi Tanımı
- Operasyon ve proje arasındaki farklar
- Proje Metodları hakkında genel bilgi - Proje Seçim Kriterleri
- Bugünkü
Değere İndirgeme yöntemi (Net Present Value)
- Projenin ve Proje Süreç Gruplarının Tanıml
anması
- Kapsam Tanımlama Dokümanı
- İş Ayrışım Yapısının (WBS) ortaya çıkarılması
- Bütçe ve Süre Tahminleme yöntem
leri
- CPM and Pert Diyagramları ile Kritik Yol analizinin bulunması
- Proje Planı örnekleri


BUCC FasılıSaygın Arkan  

18.10.2007

Bilkent Universitesi Bilgisayar Kulubu(BUCC) olarak 20 Ekim Cumartesi aksami saat 19.00 da Ankara Kalesi Kale Fasil Restaurant'da donemin ilk fasilini yapiyoruz. Bu guzel gecede hepinizi aramizda gormekten mutluluk duyacagiz.

Biletler: B binası girişindeki stand
Kulup uyelerinden herhangi birinden

Yer: Ankara Kalesi - Kale Restaurant

Saat: 19:00 - 23:00 / 24:00

Otobüsler: gidiş - 18:00 - Bilkent Merkez Kampus Yurtlar Durağı
dönüş - 23:00 / 24:00 (birer otobüs)

Ücret : 25 YTLBildir- geçEzgi Çiçek  

06.10.2007

Yaklaşık bir senedir takip ettiğim bildirgeç'te internet, teknoloji ve tasarım gibi konularda bilgisayar dünyasıyla ilgili olan insanların (misal ben ) ilginç , faydalı ya da paylaşılmaya değer bulduğu bilgilerden yarlanıyorum.Ben de zaman zaman bildiri yayınlayıp günlüğe birşeyler karalıyorum.Pilli network tarafından kurulan bildirgeçten başka hafif ve uçandaire favorilerim arasında .Şurada benim bildirgeç yazılarım burada da hafif yazılarım mevcut.İşin çekici gelebilecek bir yanı da yazılarınızdan para kazanıyor olmanız .Her ne kadar 20$ olmadan paranızı alamasanız da sitenin gelirinin katkı sağlayanlar tarafından paylaşılması da gayet yazmaya teşvik edici.

Linux ve C++ SemineriFatih Karakuş  

01.10.2007

Bilkent Universitesi Bilgisayar Muhendisligi 2. sinif ogrencileri CS201 kodlu derslerinde odevlerini Linux makinasinda derlemek zorunda olduklari icin bugun (01.10.2007) yaklasik 60 kisinin katilimiyla Linux kullanimi ve C++ kodlari derlenmesi hakkinda bir seminer verdim. Bu seminerde, katilan arkadaslara Linux hakkinda cesitli bilgiler verdim ve C++ kodlarini nasil derleyecekleri konusunda ornekler yaptim. Karsilasacaklari bazi compilation hatalari konusunda bilgi verdim ve sorularini cevaplamaya calistim. Umarim tum arkadaslara faydali bir seminer olmustur :)

BUCC Tanışma ToplantısıFatih Karakuş  

29.09.2007

Baskan yardimcisi oldugum Bilkent Universitesi Bilgisayar Kulubunun 2007-2008 akademik yili tanisma toplantisini, 28 Eylul Cuma gunu 60 civarinda kisinin katilimiyla Mithat Coruh amfisinde yaptik. Toplantida kulubumuzden, gecen sene yaptigimiz etkinliklerden, bu sene yapmayi planladigimiz organizasyonlardan, kulup uyesi olmanin bize kazandirdigi seylerden ve deneyimlerimizden bahsettik. Katilan arkadaslarimiza cekilis ile 4 Visual Studio .Net kitabi, 10 tane Ubuntu Linux cd'si dagittik. Toplanti cikisinda kokteyl yaptik ve arkadaslarimizin sordugu sorulari cevapladik ve sohbet tarzinda vakit gecirdik. Kokteyl bitiminde yemege gelmek isteyen arkadaslar ile eglenceli bir yemek yedik.
Bu sene hep beraber basarili ve ses getiren organizasyonlara imza atmak dilegiyle...

Uluslararasi bir firmada calismak ister misiniz?Fatih Karakuş  

27.09.2007

Uyesi oldugum bilisim sitelerini gezerken bir ilan ile karsilastim. "Solve this, work here" olan sloganlari ilgimi cekti ve sitelerine girdim. Soru cok guzel hazirlanmis. Ileri duzey programlama bilgisi istemiyor, programciliga giris duzeyinde bilgi yeterli soruyu cozmek icin ancak kapasitenizi zorlamaniz gerekiyor. Soru soyle:
1den 999.999.999'a kadar olan sayilari, yazi ile aralarda bosluk olmayacak sekilde yazdigimizi dusunun (ingilizce olarak, ve "and" ve noktalama isareti olmadan) ve alfabetik siraya gore siraladigimizi dusunun. Bu siralamada 51 milyarinci harf bir sayinin son harfi oluyor. Bu sayi ve bu sayiya kadar olan tum sayilarin toplami nedir?

Ornegin siralamadaki ilk 6 sayi:
  • eight
  • eighteen
  • eighteenmillion
  • eighteenmillioneight
  • eighteenmillioneighteen
  • eighteenmillioneighteenthousand
son sayi ise
  • twothousandtwohundredtwo
Bu siralamada bastan sona, soldan saga 28. harf eighteenmillion un son harfine dek geliyor.

Bir kac ornek daha :
911,610,034 "ninehundredelevenmillionsixhundredtenthousandthirtyfour"
500,000,000 "fivehundredmillion"
1,709 "onethousandsevenhundrednine" seklinde yaziliyor.

Kolay gelsin :)

RoboEzgi Çiçek  

25.09.2007

Robo elinde kalemi , belinde kemeriyle programlama dünyasının junior robotlarından biri. Kendisiyle henüz yeni tanıştık ama pek anlaştığımız söylenemez çünkü biraz kıt ki her dediğinizi anlayamıyor.İleri , geri , şu kadar dön , kalemini cebine koy gibi sınırlı sayıda emiri yerine getirebiliyor ama çok itaatkar .Dediklerinizi algılayabildiği sürece öl deyin ölsün :)
Robo hakkında biraz daha ciddi bilgi şurada

Bu blogda ne yazacağım?Ezgi Çiçek  

25.09.2007

Aslında bundan önceki blog yazma deneyimlerimde pek de amacıma ulaştığımı söyleyemem ama yine yeni yeniden sloganıyla genel olarak :
Kişisel görüşler
İnternette keşfedilmiş siteler ,bildirgeç yazılarım
Maarif Hayatı
Gezdiğim ,gördüğüm yerler
Bilgisayar
BUCC konularında yazmaya çalışacağım . Şimdilik hedefi de belirlemiş oldum , terbiyesizlik yaparsam uyarmaktan çekinmeyin.

Google Translate - Windows Live TranslatorAlper Özçetin  

19.09.2007

Microsoft da Google'dan sonra zeki çeviri servisleri sunmaya başladı, binlerce akademik, resmi,... görüşmeleri ve çevirilerini referans alarak bir dilden diğerine çeviri yapan yazılımlar. Bu yazılımların daha da gelişmesi ve tam olarak doğru ve anlaşılır çeviri yapar hale gelmesi ile bilgiye erişmede çok büyük bir duvar yıkılmış olacak, artık sadece bildiğimiz dillerde yazılmış içeriği değil birçok dilde yazılmış içeriği okuyabileceğiz, Adobe Flash bilşenleri yayınlayan çince bir sitede çok eskiden yaptığım bir Flash bileşenini gördüğümde çok ilginç hissetmiştim. Çince bir site, sitedeki içeriği anlayabiliyorum ve içerikte adım geçiyor. :) Bilmediğiniz bir dildeki içeriği anlayabilmek inanılmaz. Bu teknolojilerin güvenilir olarak kullanılmasına çok kaldı gibi görünüyor, özellikle Türkçe'yi heyecanla bekliyorum. Bu teknolojiler bizi inanılmaz bir yükten de kurtaracak ve yapmak istediğimiz iş, hiçbir şey yapmadan, yapmak istediğimizden çok daha fazlası ile gerçekleşmiş olacak. Yaptığımız web sitelerindeki "dil seçimi" özelliğinden bahsediyorum, dinamik içerikli sitelerde şimdiye kadar yapılması pek mümkün olamamış dil seçimi. Sadece anahtar kelimeleri, menüleri, butonları, formları, sabit yazıları,... değişebilir yapabildik, artık kullanıcıdan gelen içerik de bir çok dile çevrilebiliyor ve bunun için herhangi birşey yapmamıza gerek yok, sanırım sadece içeriğin düzgün bir dille yazılması yeterli olacak. İnanılmaz...